Wow! 25 pounds of flour!

Upon moving to a remote little town, one bar- two churches- a post office, we had to rethink our grocery shopping strategy. Even the nearest fully stocked grocery store is about 20 minutes away. Shopping in bulk became a necessity.

If you told me a few years ago that I would be going through 25 pounds of flour every month, I would have thought you crazy. But here we are, on our way to become more self-sufficient! Not only has our quality of food improved, but also the cost of groceries have gone down. Although it may seem like mere pennies, the cost of sandwich bread ($3-4), hamburger buns ($2-3), brat buns ($3-4), and pasta ($1-3) add up.

Here’s a list all of the things I made with this particular sack of flour.

3 Pizza crusts

4 Pasta Dinners

 

7 loaves of sandwich bread

48 cupcakes and 1 smash cake

2 double crust pie crusts

5 brat buns

7 Dinner rolls/hamburger buns

 

Having made all of these items, I have concluded that I can’t go back to buying certain baked goods from the grocery store. Hamburger and brat buns are especially ones that I can’t buy. The time it takes to make them (8 mins kneading, 10 mins rest, shape and rest another 40 mins, 15 in the oven), is well worth the freshness and flavor without added preservatives.

 

 

3 comments

  1. I had no clue buns could be made quickly and easily. I can’t say it is something we could regularly do with our schedule, but I would love to sometimes have good fresh brat/burger buns! I need a recipe 🙂

Leave a Reply

You have to agree to the comment policy.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.